فیزیک

علوم به صورت کلی به دو قسمت تقسیم میشوند:
علوم پایه: که شامل مواردی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی است را به علومی میگویند که نقش مادر را برای علوم غیر پایه بازی می‌کنند و هر کشوری که در این علوم سرمایه‌گذاری کند می‌تواند پس از چند سال ادعا کند که علوم در آن کشور از پایه خوبی برخوردار هستند.
بگذارید مثالی بزنیم تا مطلب بهتر جا بیافتد. درختی را در نظر بگیرید. هر چقدر تنه این درخت قویتر و ریشه آن محکمتر باشد در مقابل باد و طوفان مقاومتر است و در فصل برداشت میوه‌های خوبی را به بار می‌نشاند. اما اگر تنه و ریشه مناسبی نداشته باشد نمی‌توان از آن انتظار داشت که مقاوم باشد و میوه‌های خوبی را بدهد. علوم پایه نیز به مثابه همین تنه درخت هستند و علوم غیر پایه که در بند بعدی توضیح داده می‌شوند نیز میوه‌های همین درخت شمرده می‌شوند.
اگر کشوری دارای زمینه قوی در علوم پایه باشد، آن کشور از نظر علمی پیشرفته می‌شود و میوه‌های خوبی به بار می‌نشاند. رشته فیزیک نیز یکی از علوم پایه است که در میان سایر علوم از اهمیت خاصی در طول تاریخ برخوردار بوده است. این علم، دانشی است که با مفاهیم طبیعت سر و کار دارد و به چرایی پدیده‌های طبیعت در قالب معادلات ریاضی می‌پردازد. بالطبع این رشته سختی‌ها و لذت‌های خاص خود را دارد و بیشتر مناسب کسانی است که مشتاق مطالب اصولی و منطقی هستند و از حس کنجکاوی خوب و هوش و پشتکار مناسب برخوردارند و به محاسبات ریاضی علاقه مضاعفی دارند.
علوم غیر پایه: تمامی رشته‌های مهندسی مرتبط با علوم پایه، مثلا از مهندسی معماری تا مهدسی معدن و یا از مهندسی کامپیوتر تا مهندسی پزشکی را در بر می‌گیرد. همانطور که در بخش مرتبط به علوم پایه گفته شد، این‌ها همان میوه‌های علوم پایه هستند و اگر کشوری بخواهد دارای مهندسین توانا باشد، باید علوم پایه را بخوبی گسترش دهد و آن‌ها را از طریق رشته‌های مهندسی کاربردی کند.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته فیزیک بیشتر کاربرد دارند؟

همانطور که در پاسخ به پرسش قبلی توضیح داده شد، رشته فیزیک به محاسبات ریاضی وابسته است، از همین رو داشتن پایه قوی در دروسی که در ادامه آمده‌اند می‌تواند به موفقیت در این رشته کمک قابل توجهی کند.
• الف) تمامی مباحث مربوط به ریاضی، جبر، حسابان و … مانند: انتگرال، مشتق، معادلات، انواع نمودارهای ریاضی، هندسه، تمامی روابط مثلثاتی،
• ب) تمامی مباحث مربوط به فیزیک مانند: الکتریسیته، مغناطیس، مکانیک تحلیلی، اپتیک و نور و عدسی‌ها و آیینه‌ها، امواج مکانیکی و صوتی
• پ) مباحث مربوط به دروس عمومی مانند فارسی، دینی، زبان که در دوره کارشناسی دوباره در سطح بالاتر تدریس می‌شوند.
• ت) اما در این میان زبان انگلیسی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا اگر کسی بخواهد که از فرصت‌های پژوهشی بوسیله اینترنت استفاده کند و یا اینکه در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهد باید از تسلط خوبی در این زمینه برخوردار باشد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل

صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک در زمینه‌های زیر می توانند مشغول به کار شوند:

بازار کار

فیزیک یکی از رشته‌های مهم به حساب می‌آید و پیدا کردن کار، بستگی به هدف فرد کارجو و فارغ التحصیل این رشته دارد. اگر هدف دبیری باشد بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید در آموزش و پرورش استخدام شوید، اما اگر دوست دارید که در صنعت وارد شوید، این مسئله بستگی زیادی به دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید خواهد داشت، زیرا معمولا کارفرمایان بیشتر به دانشگاه‌های خوب و دارای سطح علمی بالا اهمیت می‌دهند.
امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیک در داخل ایران چگونه است؟
فیزیک از دو شاخه کلی نظری و عملی تشکیل شده است. در شاخه نظری، بیشتر توصیه می‌شود که تا مقطع کارشناسی ارشد و حتی دکتری ادامه تحصیل داده شود زیرا دانشگاه‌های ایران از جهت نظری در وضعیت خوبی به سر می‌برند؛ ضمناً گرایش‌های این شاخه نیز در پاسخ به پرسش‌های قبلی این مطلب شرح داده شدند. برای ادامه تحصیل نیز می‌توان به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)، دانشگاه شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی و… اشاره کرد. البته ناگفته نماند در سوی دیگر در شاخه عملی به دلیل وجود تحریم‌ها و پرخرج بودن وسایل آزمایشگاهی، توصیه به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی نمی‌شود.

دروس دانشگاهی رشته فیزیک تا چه میزان نیازهای بازار کار را پاسخگو هستند؟

اصلی ترین ویژگی رشته فیزیک، این است که مغز انسان را منطقی تربیت می‌کند. از همین رو فارغ از اینکه در چه زمینه‌ای شاغل خواهید شد، تحصیل در رشته فیزیک، سبب خواهد شد در ادامه راه زندگی و برای مراحل مختلف آن، تصمیم‌هایی بسیار منطقی و حساب شده بگیرید؛ فاکتوری که به جرات می‌توان گفت بسیار حائز اهمیت است.

پژوهش آموز

گروه های تخصصی پژوهش آموز یکی از برترین تیم های مشاوره و آموزش در سطح کشور می باشند. این ادعا در عمل بارها ثابت شده و رضایت دانشجویان ما گواه بر کیفیت بالای خدمات موسسه ما می باشد. امیدواریم بتوانیم در پیشبرد اهداف علمی و تحصیلی شما گام های موثر و محکمی برداریم.