پرستاری

در پاسخ به افرادی که می پرسند «چگونه پرستار شویم» باید عرض کنیم که برای ورود به رشته پرستاری در ایران، ابتدا باید در کنکور سراسری تجربی شرکت کنید و در صورت کسب رتبه مناسب و انتخاب رشته صحیح، میتونید وارد رشته پرستاری بشید. بعد از قبولی کنکور، حدود ۴ سال (معادل ۸ ترم) در دانشگاه علوم پزشکی درس میخونید و در نهایت پرستار میشید.

همانطور که گفته شد برای ورود به رشته پرستاری باید در کنکور تجربی شرکت کنید. چیزی به نام پرستاری بدون کنکور در ایران وجود نداره، یعنی برای گرفتن مدرک کارشناسی پرستاری حتما باید در کنکور تجربی شرکت کنید.

در کنکور تجربی از دروس عمومی شامل ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی سوال طرح میشه. همچنین از دروس تخصصی شامل زیست شناسی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی هم سوال طرح میشه. اما مساله اینجاست که برای پرستاری چه درسایی بخونیم و کدوم درس ها مهم تر هستند؟

مهم ترین درس برای قبولی پرستاری درس زیست شناسی هست. بعد از اون، درس شیمی در اولویت دوم قرار داره. در اولویت سوم دو درس فیزیک و ریاضی قرار دارند و در درجه بعدی دروس عمومی باید مطالعه بشه.

سختی و آسانی قبولی در هر رشته دانشگاهی برای هر داوطلب کنکور تعریف متفاوتی داره. قبولی پرستاری در مقایسه با قبولی رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به نسبت راحت تر هست چون معمولا رتبه های برتر کنکور ابتدا این سه رشته دکتری عمومی رو انتخاب می کنند.

از طرفی پرستاری و مامایی در بین رشته های پیراپزشکی بالاترین ظرفیت پذیرش دانشجو رو دارند و علاوه بر دانشگاه های دولتی، در دانشگاه آزاد هم این رشته ها وجود دارند. به همین دلیل قبولی در رشته پرستاری معمولا در مقایسه با قبولی رشته هایی مثل بینایی سنجی و فیزیوتراپی که ظرفیت پذیرش پایینی دارند به نسبت ساده تر هست.

واسه قبولی پرستاری دانشگاه های دولتی دوره روزانه بسته به اینکه کدوم دانشگاه مد نظرتون باشه، کدوم منطقه باشید، رتبه زیرگروه ۱ شما چند باشه، پرستاری روزانه بخواهید برید یا ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان، و بسته به اینکه بومی اون استان باشید یا نه واسه روزانه ها رتبه های قبولی فرق داره. حتی چون در روزانه ها ظرفیت پذیرش پرستاری واسه دختر و پسرها برابر هست جنسیت هم واسه قبولی موثره و برای رتبه های آخر لب مرز آقایون معمولا خوش شانس ترن. پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی روزانه هم از نظر جنسیت همینجورن. آخرین رتبه قبولی خیلی میتونه متغیر باشه مثلا پارسال با رتبه های سی و چند هزار منطقه ۳ بومی های شرق استان کرمان با سهمیه مناطق محرومشون تونستن پرستاری دانشگاه بم قبول بشن. دانشگاه های سطح بالاتر که سهمیه مناطق محروم هم ندارن (مخصوصا روزانه) رتبه بهتری لازم دارن.

دانشگاه ازاد الان خیلی جاها داره دانشجوی پرستاری میگیره و آمار پذیرش پرستاری در دانشگاه آزاد هم بالاست. مدرک پرستاری دانشگاه ازاد مثل دانشگاه های دولتی کامل معتبر هست و مشکلی برای استخدام ایجاد نخواهد کرد. در سال های اخیر سابقه داشته کسانی با شرایط خاص و رتبه های خیلی بالا پرستاری دانشگاه های آزاد شهرستان های کوچک قبول شدن.
رشته پرستاری چند سال است؟

اگر برای شما هم این سوال مطرح شده که برای پرستاری چند سال باید درس خواند، باید خدمتتون عرض کنم که مدت تحصیل پرستاری در مقطع کارشناسی (لیسانس) ۴ ساله که تقریبا میشه ۸ ترم. حالا هر ترم پرستاری چند ماهه؟ تقریبا شش ماه.

بعد از این چهار سال، شما کارشناس پرستاری میشید. بعدش اگه معاف از طرح نباشید، باید حدود دو سال طرح بگذرونید که البته در این دو سال حقوق دریافت می کنید.

پرستاری جزو ۱۱ رشته ای هست که طرح اجباری دارن یعنی شما وقتی مدرک لیسانس گرفتید باید حدود ۲ سال برید طرح بگذرونید (در یک مرکز درمانی دولتی کار کنید) که البته توی این دو سال حقوق دارید و بسته به عوامل مختلفی که جلوتر توضیح میدیم حقوقشون متفاوته و در ادامه توضیح میدیم حقوق پرستار به چیزهایی بستگی داره. البته برای آقایونی که باید برن خدمت سربازی حقوق در حد همون سرباز هست و خیلی کمتر از این مبلغ میشه. معافیت از طرح هم شرایط خاصی داره که در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ میتونید ببینید: «شرایط معافیت از طرح رشته های دارای طرح اجباری»

به جز بیمارستان ها، پرستار میتونه در درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی و حتی توی اتاق عمل هم کار کنه. شرایط کاری و محیط کار بخش به بخش فرق داره مثلا شرایط کاری یه پرستار توی بخش اورژانس با بخش اطفال بیمارستان خیلی میتونه فرق داشته باشه.

کار اصلی پرستاری در بیمارستان اینه که وضعیت بیمار رو کنترل کنه و طبق دستور پزشک ازش مراقبت کنه. مشخصات بیمار و گزارش پرستاری رو داخل پرونده های پزشکی بنویسه. فشار خون، دمای بدن، نبض، وضعیت تنفسی و علائم حیاتی بیمار رو چک میکنه. طبق دستور پزشک سر ساعت داروهای بیمارها رو بهشون بده، تزریقات و بعضی وقت ها ممکنه کار پانسمان کردن زخم هم انجام میده. حالا اینا کارهای عمومی پرستارهاست. هر پرستار بسته به بخشی که توش کار میکنه یه سری وظایف تخصصی اون بخش رو هم داره که باید انجام بده. مثلا بخش مراقب های ویژه، بخش اطفال، بخش جراحی زنان و … کارای تخصصیشون با هم فرق داره.

الان بازار کار پرستاری نسبت به خیلی رشته ها بهتره حتی با اینکه آمار پذیرش دانشجوش بالاست و از نظر آمار پذیرش در دانشگاه های دولتی و پردیس و ظرفیت مازاد تقریبا در حد پزشکی هست، ولی چون نیاز به پرستار واقعا زیاده فعلا بازار کارش نسبتاً خوبه. شما در نظر بگیرید چند تا بیمارستان در کشور داریم، هر بیمارستان چندین بخش داره و هر بخش تعدادی پرستار میخواد که شیفتی جابجا میشن. خودتون دیگه حساب کنید چقد پرستار لازمه!

در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی حقوق پرستارها طبق قوانین دولتی هست و خیلی با هم فرقی ندارن اما بسته به اینکه کدوم شهر و کدوم بیمارستان باشه، کدوم بخش از اون بیمارسان باشه، چقدر اضافه کار داشته باشه، مدرک تحصیلیش چی باشه، چقدر سابقه کار داشته باشه و بیمارستان چقدر کارانه بده میتونه حقوق کمی بالا پایین بشه.

الان در کل بازار کار پرستاری بد نیست و حتی سال سوم و چهارم دانشجئیی بعضی از دانشجو ها در بیمارستان کار میکنن و درآمد دارن. البته خیلی ها هم کار نمیکنن.

تلفن تماس

دسترسی سریع

خانه

پژوهش آموز

گروه های تخصصی پژوهش آموز یکی از برترین تیم های مشاوره و آموزش در سطح کشور می باشند. این ادعا در عمل بارها ثابت شده و رضایت دانشجویان ما گواه بر کیفیت بالای خدمات موسسه ما می باشد. امیدواریم بتوانیم در پیشبرد اهداف علمی و تحصیلی شما گام های موثر و محکمی برداریم.