کشاورزی

مهندسی کشاورزی از قدیمی ترین علومی است که بشر از آن آگاه است. زیرا از گذشته های دور تا به امروز هم این علم ادامه دارد و از آن استفاده می شود.  از زمان گذشته هم بشر برای تامین منابع غذایی خود کاشت و برداشت مواد کشاورزی را انجام می‌داده و در طی سال‌های گذشته تجربه‌های زیادی در این زمینه به دست آورده است.
در سالهایی که گذشته است مطالعه کردن برای افزایش بهره برداری و راندمان کار باعث شده است که این رشته را به عنوان یک رشته دانشگاهی در بیاورند تا بتوانند افراد متخصص در این زمینه تربیت کنند و این علم را به صورت سیستمی و تخصصی تر ادامه دهند.
اهمیت این رشته با افزایش جمعیت و بروز خشکسالی و بی آبی های فراوان بیشتر محسوس شد و متخصصین این حوزه به دنبال راه های جایگزین و مناسب برای افزایش سطح زیر کشت و تولید محصول با استفاده از کمترین میزان آب هستند.

گرایش های مختلف مهندسی کشاورزی

رشته مهندسی کشاورزی در رشته ریاضی فیزیک دارای سه گرایش مختلف است که دانشجویان می توانند با توجه به علاقه هر کدام را برای تحصیل انتخاب کنند.

چه کسانی برای این رشته مناسب هستند

همانطور که همه شما می دانید کشاورزی شغلی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با طبیعت سر و کار دارد. و کسانی که قصد دارند این رشته را مطالعه کنند باید علاقه زیادی به کارهای طبیعی و بیرونی داشته باشند. این افراد نمی توانند کل روز را پشت میز بنشینند و بعد از اینکه ساعت کاری تمام شد به خانه برگردند. کشاورزی یک کار زنده به حساب می‌آید و گرایش هایی که به صورت غیر مستقیم هم به کشاورزی مربوط می‌شود باید در زمان های مختلفی در موقعیت واقعی محیط کشاورزی قرار بگیرند
پس مهم ترین عامل در انتخاب این رشته علاقه است. همچنین این افراد باید در دروس ریاضی و فیزیک هم کمی قوی باشد تا بتواند علاوه بر کسب نمره های مناسب در دروس مهندسی قدرت تحلیل و بررسی خود را نیز افزایش دهد.

بازار کار

تا وقتی که بشر زنده است و روی زمین زندگی میکند به کسانی که در زمینه کشاورزی متخصص باشد نیاز دارد. در ایران روستاهای زیادی وجود دارد که مردم زندگی خود را از طریق کشاورزی می‌گذرانند. کسانی که در این رشته تحصیل کنند می‌توانند بعد از فارغ التحصیل شدن اگر زمین مناسبی داشتند کشاورزی را به روش مکانیزه و مدرن شروع کنند و اگر زمینی نداشته باشند می توانند تحت عنوان مشاور کارشناسی در وزارت جهاد کشاورزی مشغول به کار شوند.
طی سال های گذشته ایران به سمت بی آبی شدید و فقز آبخوان رفته است و کاهش منابع آبی باعث شده که خیلی از کشاورزان این کار را رها کنند. در حال حاضر در کشور نیاز به طراحی و ایجاد روش های جدید و نوین کشاورزی برای کاشت محصولات مختلف با کمترین مقدار آب وجود دارد. اگر فرد خلاقی باشید و به رشته کشاورزی علاقمند باشید می توانید با تحقیق و تفحص در زمینه تولید محصولات مختلف کشاورزی کارآفرینی کنید. علاوه بر کارآفرینی افرادی که در رشته کشاورزی فارغ التحصیل می شوند می توانند به عنوان مدرس و مشاور در زمینه های مختلف علم کشاورزی فعالیت کنند. مثلاً اداره های مختلف کشاورزی شهرستان ها هر سال اقدام به برگزاری کلاس های مختلف آموزش مفاهیم مختلف کشاورزی برای افراد علاقه مند می کند که می توانند به عنوان استاد و مشاور در این مراکز به فعالیت بپردازند.

درآمد و حقوق

حقوق مهندسی کشاورزی هم مثل خیلی از شغل های دیگر وابسته به شرکتی است که افراد در آن کار می کنند. به خاطر تعداد بالای فارغ التحصیلان این رشته و محدود بودن ظرفیت کشور برای جذب این افراد خیلی از کسانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند نمی توانند جذب بازار کار شوند. ولی یادتان باشد اگر کسی بتواند در روستا یا شهرستان کارآفرینی کند بعد از چند سال می تواند درآمد بسیار خوبی داشته باشد.
برای مهندس کشاورزی در سمت مسئول کنترل کیفیت حداقل درآمد 600000 و حداکثر 1210000 تومان و میانگین درآمد ماهیانه 800000 تومان است.

تلفن تماس

پژوهش آموز

گروه های تخصصی پژوهش آموز یکی از برترین تیم های مشاوره و آموزش در سطح کشور می باشند. این ادعا در عمل بارها ثابت شده و رضایت دانشجویان ما گواه بر کیفیت بالای خدمات موسسه ما می باشد. امیدواریم بتوانیم در پیشبرد اهداف علمی و تحصیلی شما گام های موثر و محکمی برداریم.